Sprzeciw wobec działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Na facebooku ruszyła akcja protestacyjna wobec działań Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czytamy tam:

„Według Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego studenci są najważniejszym podmiotem na uczelniach. Niestety to hasło brutalnie rozbija się o rzeczywistość.

Minister Barbara Kudrycka oraz wiceministrowie resortu nauki i szkolnictwa wyższego ignorują dialog ze studentami. Mimo trwających prac nad kolejną zmianą ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, nikt z kierownictwa resortu nie pojawił się na najważniejszej konferencji samorządów studenckich w Polsce, której dziewiętnasta edycja odbyła się w Kościelisku. Kierownictwo resortu uznało, że nie warto pojawić się na wydarzeniu, w którym uczestniczyło 400 osób z ponad 120 uczelni wyższych z kraju.

Ponadto, przedstawiony zaktualizowany projekt zmian w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym uwzględnił tylko JEDNĄ (!!!), zaproponowaną przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zmianę (w stosunku do pierwotnego projektu).

Nie uwzględniono m.in. propozycji:
1. Zamknięcia katalogu opłat, które mogą pobierać uczelnie wyższe. Tak, aby zabezpieczyć studentów przed dodatkowymi, niespodziewanymi opłatami, które pobierają niektóre uczelnie.
2. Przywrócenia możliwości otrzymywania stypendium rektora przez studentów wielu kierunków oraz osobom, które ukończyły już jeden kierunek studiów.
3. Doprecyzowania kwestii praw studenta pomiędzy I i II stopniem studiów w zakresie odprowadzania składek ZUS od studentów zatrudnionych na podstawie umów cywilno-prawnych. W obecnej sytuacji praca studenta w tym okresie będzie musiała być oskładkowana na podstawowych zasadach.
4. Określenia warunków jakim powinny odpowiadać umowy student-uczelnia, w celu zabezpieczenia studentów przed nieuczciwymi praktykami niektórych uczelni.
5. Wycofania się z obowiązku kończenia studiów (na wszystkich kierunkach!) obligatoryjną pracą dyplomową.
6. Doprecyzowania przepisów regulujących odpłatność za drugi kierunek studiów oraz rozszerzenie grupy uprawnionych do takiego zwolnienia. Obecnie obowiązujące normy prawne nie pozwalają precyzyjnie wskazać grupy osób, które mogłyby bezpłatnie studiować na drugim kierunku.

Wobec takiej postawy samorządy studenckie polskich uczelni wyższych postanowiły publicznie wyrazić swój sprzeciw. Liczymy na rzeczywistą debatę. Oczekujemy, że konsultacje społeczne nie będą traktowane jako fasada rzeczywistego dialogu.

Już niedługo projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym trafi do Sejmu. Parlament Studentów RP wraz z samorządami studenckimi z kraju podejmie działania mające na celu realizację naszych postulatów. Pomóżcie nam, dołączając do wydarzenia. Będziemy Was informować o tym co dzieje się w trakcie prac legislacyjnych.

Edytowane (27.03)
W celu wyjaśnienia niektórych wątpliwości publikujemy link do opinii PSRP z początku stycznia, która uwzględnia opis niektórych postulatów.
http://www.psrp.org.pl/746/opinia-w-sprawie-zalozen-do-nowelizacji-ustawy/

Wszystkich zainteresowanych, nieobojętnych na takie traktowanie studentów przez podmioty, które powinny dbać o nasze dobro  zapraszamy na stronę wydarzenia: 

https://www.facebook.com/events/535182696534303/?notif_t=plan_user_joined

logotyp-strona-png

rada

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s